BİLİNÇALTI-FARKINDALIK

Bilinçaltı Nedir?
İnsanın toplam davranışı içinde bilinç %5, bilinçaltı % 95'dir. Aslında bütün insanlar otomatik pilot gibidir.
Düşünmeden yaptığımız her şey bilinçaltı tarafından yapılır. Bir kadının yemek yapması, uçak kullanmak, bir yerden bir yere giderken hiç düşünmeden yürümek, araba kullanmak gibi. Bilin ki düşünmeden yaptığınız her an bilinçaltı devrededir. Düşünerek yaptığınız her şey için, bilinç devrededir. Bilinç den herhangi bir komut gelmediği sürece tüm davranışlarımızı bilinçaltı yönetir. Bilinçaltımız çok hızlı çalışır. Çünkü sinir sistemiyle çalışır. Genelde bütün duygularımız alışkanlıklarımız, yaşamış olduğumuz her türlü duygusal deneyim bilinçaltı yoluyla kaydedilir. Bilinçaltı sadece mizahtan anlamaz, olumsuzluktan anlamaz. "Oğlum sakın yemeğini bitirmeden sofradan kalkma" dediğimiz de bilinçaltı bunu algılamaz "sofradan kalk" olarak anlar. "me-ma" olumsuzluk içeren kelimeleri bilinçaltı anlamaz. "Sigara içme" dediğinde "sigara iç" anlar. Bilinç akıl demektir. Kısa vadeli akıl, hafıza, bilinç de vardır. Uzun vadeli bilinçaltında vardır. Konuşma beceri, seçim akıl becerisi bilinç de iken; yaratma, hayal kurma imgeleme bilinçaltındadır.

Bilinçaltı Nedir?
Bilinçaltı anne karnından itibaren şekillenmeye başlar. Bilinçli aklın devrede olmadığı,
Bebeklikten çocuk yaşa kadar olan evrede oluşan uyaranlar kişinin inançları haline gelir. Bilinçaltı bütün bilgileri depolar.
Bu bilgilerle insanın kişiliği ve davranışları oluşur.
Bilinçaltının hedefi, hayatta ve güvende tutmaktır.
Bunu da refleks hareketler ve otomatik davranışlarla sağlar. Küçüklüğünde elini sobada yakmış bir çocuk, hayatı boyunca sobadan uzak durur. Çocukken boğulma tehlikesi geçiren biri, sudan korkup yüzme öğrenemez. Tüm bunlar çevresel uyaranlar ve reflekslerle öğrenilir.

Bilinçaltı Davranışı Ne demek?
Bilincimizin dışında bilinçaltı davranışı hayatımızın her evresini adeta bir bilgisayar yazılım programı gibi kayıt altına alır.
• Bilinçaltımız yaşadığımız bütün anıları kaydeder. Anne rahmine düştüğümüz andan itibaren, önemli önemsiz, zararlı-zararsız hiç fark etmeden yaşadığımız her anı kayıt altına alır. Yaşam sırasında tüm bu kaydedilenlere anlam yüklenir, bu anlam kişinin davranışlarına ve tepkilerine dönüşür.
Bağlantı ve ilişkiler kurar. Kişiyi korumak adına olumsuz duygu yüklü anıları bastırır, ancak baskılanmış duygular mutlaka farklı şekilde ortaya çıkar. Biz unutsak bile bilinçaltı unutmaz. Yaz aylarında sevdiği birini kaybetmiş kişi yaşadığı acı ile yaz ayını birbirine bağlayarak ilişki kurar ve depresyona girer. Hep bu ayda kendini mutsuz hisseder.
• İyi bir planlayıcıdır. Yaşadığımız bütün anıları zaman kavramını kullanarak planlar. Geçmiş ve gelecek zaman diye farklı bölümlere kaydeder. Geçmiş zamanda yaşanılan olumsuz anılar gelecekte birçok sorunlara neden olabilir.

Yıllar içinde biriken olumsuz duyguları, kötü duyguları, aşırı korku, aşırı öfke, yalnızlık, suçluluk, değersizlik, güvensizlik duygusu gibi olumsuz duyguların boşaltılmasına bilinçaltı temizliği denir. Bunlar ise bizim istemediğimiz, değiştirmek istediğimiz davranışlarımızın veya psikolojik problemlerimizin temelindeki olumsuz duygulardır. Bunların boşaltılmasıyla birlikte yerine, değer, güven gibi olumlu ve dengeli duyguların yerleştirilmesi aşamasına bilinçaltı temizliği diyoruz.
Bilinçaltı temizliği, bilinçaltında depo edilmiş olan yanlış inançları, tam tersiyle yani doğru inançlarla değiştirmektir. Yani bilinçaltı temizliği denildiğinde, bilinçaltındaki bilgiyi, herhangi bir bilgisayar verisi siler gibi silmek demek değildir. Tüm inançları tamamen değiştirmek demek de değildir.
Kendinize güveni olmayan bir bireysiniz. Bu yapınızı değiştirmek ve kendine güvenen biri olmak istiyorsunuz. Böyle olursanız daha mutlu bir insan olacağınızı düşünüyorsunuz. Kendinize güveninizin olmama nedeni yanlış inancınız. Bu inancı olumlu yönde değiştirmeniz mümkün. Ancak ‘’kendinize güveniniz olmadığından bilinçaltınızı temizlemelisiniz’’ dediklerinde aslında kendinize güveninizin olamadığına dair yanlış inancınızı, doğru olanıyla değiştirilmesi anlatılmaktadır.
Yani bilinçaltınızda geçmişten kaynaklanan ve kayıt edilen algınızı değiştirmeniz mümkündür. Bu şekilde bilinçaltına kaydedilen’’ olumsuz davranışlar, olumsuz tepki ve düşüncelerin, davranış şeklinin’’ değiştirilmesi mümkündür.

"Yaşadığımız bütün olumsuz anıları, negatif düşünceleri, travmaları, negatif duyguları, Bilinçaltı Temizleme Yöntemi ile pozitife dönüştürmek mümkün..."